BOISKA

Główne

Treningowe

 

DŁUGOŚĆ : 105 x 68

 

ILOŚĆ MIEJSC : 350 miejsc siedzących

 

OŚWIETLENIE : Brak

Adres: Radlin ul. Mariacka

DŁUGOŚĆ : 95 x 48

 

ILOŚĆ MIEJSC : 100 miejsc stojących

 

OŚWIETLENIE : Tak

Adres: Radlin ul. Mariacka

 

 

SUKCESY

 

 

2. miejsce w I lidze - 1950/51
(wtedy liga nie była Mistrzostwami Polski) 

1/4 finału Pucharu Polski - 1953/54

ZARZĄD

Prezes ASPN:

Dorota Radowska

tel. 607722778

Vice-prezes:

Mariusz Szwed

tel. 601441314

Członek zarządu:

Robert Strójwąs

Członek Zarządu:

Adam Gomola

Członek Zarządu:

Szymon Gołdyn

Członek Zarządu:

Kazimierz Huda

Członek Zarządu:

Dawid Sachs

HISTORIA Klubu Górnik Radlin 


10 maja 1923 roku w gospodzie Roberta Barteczki w Radlinie odbyło się zebranie entuzjastów piłki nożnej. Powołano do życia Towarzystwo gry piłki nożnej "Orzeł Ema-Obszary". Takie były początki Górnika Radlin, który dokładnie dzis obchodzi jubileusz 80-lecia! 

Radlin to przede wszystkim piłka nożna. Klub przeżywa wprawdzie obecnie ogromne problemy (piłkarze pałętaja się w ogonie piatej ligi), ale przed laty była to prawdziwa potęga. Przed II wojn swiatowa Błyskawica Radlin (pod taka nazwa grali wówczas piłkarze) występowała w niższych ligach. Klub był bardzo biedny. Nie można było liczyć na pomoc pobliskiej kopalni Ema, bo większosć kierowniczych stanowisk zajmowali w niej Niemcy. Nowo powstałego klubu nie znosił także miejscowy ksiadz. Wprawdzie goracy, polski patriota, ale jednoczesnie duchowny o zachowawczych pogladach. Ksišdz zrywał plakaty klubowe, informujace mieszkańców o terminach meczów piłkarskich, a na ambonie grzmiał, że "nagusy biegajš po polu". Mimo wszelkich trudnosci, piłkarze Błyskawicy zdobyli w 1938 roku Puchar Rybnickiego Gwarectwa Weglowego oraz wywalczyli awans do I ligi slaskiej. Dalszy marsz w góre przerwała wojna. Podczas okupacji istniał w Radlinie klub o nazwie Blau-Weiss. 

Okres powojenny to największe sukcesy biało-niebieskich. W grudniu 1947 roku Błyskawica pokonała czołowy zespół w kraju - AKS Chorzów - aż 7:2! Pięć goli w tym meczu zdobył jeden z najlepszych piłkarzy w historii klubu Paweł Wojak. O jego snajperskich wyczynach jeszcze do dzisiaj kraża legendy. Wojak słynał z atomowych strzałów, przed którymi drżeli bramkarze. - Kiedyœ, po wykonaniu karnego, bramkarz trafiony piłka w żoładek został odwieziony z boiska i zmarł w szpitalu. Po tym wypadku, podczas meczu z AKS, po podyktowaniu rzutu karnego bramkarz z Chorzowa ze strachu opuscił posterunek i stanšł tuż przy słupku, a ja strzeliłem do pustej bramki - wspominał nieżyjacy już Wojak. W 1949 roku doszło do fuzji TS Błyskawica Radlin i KS Rymer Niedobczyce. Powstał bardzo silny zespół, bo rok wczesniej drużyna Rymera występowała w I lidze. Nowa ekipa, już pod szyldem KS Górnik Radlin, szybko awansowała do ligowej czołówki. W 1950 roku piłkarze Górnika grali już w I lidze, a rok pózniej wywalczyli wicemistrzostwo ligi! Do pierwszej w tabeli Wisły Kraków zabrakło zaledwie trzech punktów... Górnik był zespołem z charakterem. Najwazniejsze mecze wygrywal na wyjazdach. Z CWKS (Legia) w Warszawie radlinianie przegrywali 1:2, a ostatecznie zwycieżyli 3:2. Z Unia (Ruchem) w Chorzowie do przerwy było 0:2, ale w drugiej czeœci "górnicy" potrafili odrobić straty i zdobyć trzy gole. W drużynie Augustyna Dziwisza wyrózniali sie: najlepszy strzelec zespołu Wojciech Szleger (8 goli), inny napastnik Ewald Wisniowski, Ignacy Dybala czy bramkarz Alfred Budny. W kolejnych sezonach nie było już tak dobrze. Do 1955 roku jedenastka z Radlina występowała wprawdzie w I lidze, ale nie odgrywała już w niej pierwszoplanowej roli. Potem nastapił okres spadków i awansów. - Nazywano nas bumerangiem. W 1956 i 1958 wywalczylismy awans do pierwszej ligi, po czym z niej spadalismy. Górnik nie miał odpowiedniej bazy treningowej. Część meczów gralismy na hasioku w Radlinie, a czesć w Rybniku - wspomina Stanisław Oslizło, jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki, który w Górniku Radlin występował w latach 1956-59. Z Radlina Oslizło, podobnie jak kilku innych piłkarzy, przeniosł się pózniej do Górnika Zabrze. Ostatecznie to w Zabrzu, a nie Radlinie górnicze władze zdecydowały sie na budowe reprezentacyjnego klubu branzy weglowej.

 © 2017 - ASPN Górnik Radlin

GÓRNIK RADLIN

?????

--/--/----

NASTĘPNY

MECZ

17:00

O Klubie

Galeria

Kontakt

Zawodnicy

Treningi

Strona główna

Informacje

Sponsor Generalny