10 maja 2021

100 lat nasz Górniku!!!! Świętujemy 98 urodziny!!!!!!

 
 
98 URODZINY OBCHODZI DZISIAJ KLUB SPORTOWY GÓRNIK RADLIN
Jak czytamy na oficjalnej stronie samego solenizanta - początki piłki nożnej w Radlinie datuje się na rok 1923, kiedy to grupa entuzjastów powołała do życia klub sportowy ,,Orzeł Ema-Obszary".Nazwa ta nawiązywała do kopalni węgla kamiennego ,,Emma" dzisiaj bardziej znanej jako kopalnia ,,Marcel"
Przedwojenny klub piłkarski który zmienił swoją nazwę na ,,Błyskawica Radlin" występował głównie w niższych ligach i borykał się z problemami finansowymi.Nie jest to niespodzianką, skoro w tamtych czasach wszelkie stanowiska kierownicze w kopalni zajmowali Niemcy i mówiąc delikatnie: ,,nie byli zainteresowani finansowym wspomaganiem piłki nożnej".
Mimo wielu problemów ,,Błyskawica" jeszcze przed wojną osiągnęła swój pierwszy sukces i wywalczyła awans do 1 ligi śląskiej - był to rok 1938.
Podczas okupacji istniał w Radlinie klub o nazwie Blau-Weiss.
Okres powojenny nazywany jest w Radlinie ,,złotym" bowiem piłkarze osiągali w tym czasie największe sukcesy w historii klubu. Po fuzji Błyskawicy Radlin z klubem KS Rymer Niedobczyce ,,narodził" się znany nam z czasów obecnych klub o nazwie Górnik Radlin który w 1950 roku zawitał do 1 ligi (ówczesnej ekstraklasy)
W swoim debiutanckim sezonie Górnik zajął bardzo solidne 5 miejsce w stawce 12-zespołowej, a już rok później został wicemistrzem ligi.Drużynę z Radlina prowadził wówczas Augustyn Dziwisz a ,,pierwsze skrzypce" grywali - napastnicy Wojciech Szleger i Ewald Wiśniowski, Ignacy Dybała oraz bramkarz Alfred Budny.
Tytuł ,,wicemistrz ligi" został napisany wyżej nieprzypadkowo - w sezonie 1950/1951 doszło do bardzo dziwnej sytuacji.Główny Komitet Kultury Fizycznej (a więc instytucja zarządzająca sportem w PRL-owej Polsce) zdecydowała, że tytuł mistrza Polski w tymże sezonie nie przypadnie najlepszemu zespołowi ligi, a drużynie która wygrała Puchar Polski. Ówczesny tryumfator 1lligi - Garbarnia Kraków musiał zatem obejść się smakiem bowiem najlepszym zespołem w kraju ogłoszono Unię Chorzów. Jeśli chodzi o wicemistrza kraju sytuacja nie została sprecyzowana czy tytuł należeć będzie do finalisty pucharu czy pierwszego/drugiego zespołu ligi... ?
Lata 1955 -1958 to okres powrotów i spadków z 1 ligi.Górnik Radlin nazywany wówczas ,,bumerangiem" zaczynał miewać problemy związane z finansami czy bazą treningową i często gościł w Rybniku.
Był to początek upadku potęgi, która nie podniosła z kolan się po dziś dzień - w klubie brakowało wielu rzeczy, a najlepsi gracze uciekali do potężnego wówczas organizacyjnie Górnika Zabrze.
Aktualnie Górnik Radlin działa jako wielosekcyjny klub sportowy (piłka nożna,siatkówka,szermierka) a jeśli chodzi o samych futbolistów - zajmują obecnie czwarte miejsce w Rybnickiej klasie A.
CIEKAWOSTKA
Czy wiecie, że... jednym z najwybitniejszych piłkarzy Górnika Radlin był Stanisław Oślizło, były kapitan reprezentacji Polski i wychowanek Kolejarza Wodzisław?
Pan Stanisław to strzelec jedynego gola dla Górnika Zabrze z historycznego już meczu z Manchesterem City w finale Pucharu Zdobywców Pucharów!

.

Sponsorzy

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez:

ASPN GÓRNIK RADLIN

 

projekt i wykonanie: WS

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez: ASPN GÓRNIK RADLIN

projekt i wykonanie: WS