07 czerwca 2023

Ocalić od zapomnienia cz 21

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA czyli Historia Emmy w wyjątkowych przedmiotach. Cz. 21
Nasz klub będący jedną z lepszych drużyn w ówczesnej Ekstraklasie, był często zapraszany na spotkania towarzyskie z drużynami zagranicznymi jak i krajowymi.
Do jednego z takich meczy doszło 29.11.1953r. w Szczecinie, gdzie Górnik Radlin wybrał się na zaproszenie ,,Koła Sportowego Zarządu Portu Szczecin".
Pogoń Szczecin - tak nazywa się dzisiaj ten najpopularniejszy klub w województwie Zachodniopomorskim, powstały 21.04.1948r. pod nazwą K.S. Sztorm. Zmieniając nazwę jeszcze kilkukrotnie, by jesienią 1955 roku ostatecznie zostać ,,Pogonią".
Klub, który w tamtym czasie dopiero co zaczął raczkować, dzisiaj może pochwalić się bilansem 50 sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej, plasując się w tabeli wszechczasów na 7 miejscu. A w zakończonym właśnie sezonie 2022/23 zajmuje tuż za podium 4 miejsce.
Co ciekawe, Pogoń pierwszy raz zaingurowała w Ekstraklasie dopiero w roku 1959, czyli w ostatnim sezonie w którym grała nasza Emma na takim poziomie rozgrywek. Niestety, bilans oficjalnie rozegranych dwóch spotkań jest dla nas niekorzystny... Przegraliśmy wtedy na wyjeździe 1:0, a u siebie 1:2.
Na okoliczność tego dalekiego spotkania z roku 1953, wręczono nam piękną pamiątkową statuetkę. Gdzie na białej marmurowej podstawie przymocowano małą kotwiczkę i okrętową śrubę oraz wygrawerowaną tabliczkę.
Statuetkę, która znajdzie się w naszej Izbie Pamięci, przekazał nam Pan Wiesław Ogrodowczyk, za co serdecznie dziękujemy!
 

Sponsorzy

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez:

ASPN GÓRNIK RADLIN

 

projekt i wykonanie: WS

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez: ASPN GÓRNIK RADLIN

projekt i wykonanie: WS