15 czerwca 2023

Ocalić od zapomnienia cz. 22

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA czyli Historia Emmy w wyjątkowych przedmiotach. Cz. 22
Po sześciu latach gry w najwyższej klasie rozgrywkowej, a w dwunastych po wojnie mistrzostwach, piłkarze Górnika Radlin musieli po raz pierwszy w historii przeżywać gorycz, jaką powoduje spadek do niższej ligi. Tym samym rozpoczeli oni okres, w którym zasłużyli na przypisywane im przez wiele lat określenie ,,Radliński bumerang", dlatego że przez pięć kolejnych lat spadali z Ekstraklasy lub do niej awansowali.
A zaczęło się od tego, że decyzją ówczesnych komunistycznych władz ,,Resortu Górniczego", zdecydowano zbudować silny ośrodek w Zabrzu, zabierając z Radlina trenera A. Dziwisza oraz najlepszych jego piłkarzy. To postanowienie było rownoznaczne z osłabieniem i dziś możemy tylko gdybać jak mogła potoczyć się historia ,,Emmy", gdyby to u nas zbudowano tak silny klub na miarę imiennika z Zabrza...
Na zdjęciu prasowym poniżej, widzimy fragment spotkania rozegranego 27 marca 1955 roku pomiędzy Górnikiem Radlin a Gwardią (Polonią) Bydgoszcz wygraną przez gospodarzy 2:0 przy 3 tysięcznej publiczności.
Polonia Bydgoszcz w latach 1954 - 1961 grała przez 7 sezonów w Ekstraklasie i plasuje się na 52 miejscu w Tabeli wszechczasów.
Na rewersie zdjęcia, poza opisami tego meczu, widzimy pieczątki fotografa M. Kłeczek z bytomskiego zakładu Foto ,,Urszula" oraz czasopisma Sport Stalinogród (taką nazwę nosiły Katowice od marca 1953 do października 1956r).
Fotografia ta została przekazana nam przez Stowarzyszenie ,,Wielki Ruch", za co serdecznie dziękujemy!
 

Sponsorzy

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez:

ASPN GÓRNIK RADLIN

 

projekt i wykonanie: WS

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez: ASPN GÓRNIK RADLIN

projekt i wykonanie: WS