20 listopada 2023

Ocalić od zapomnienia cz. 37

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA czyli Historia Emmy w wyjątkowych przedmiotach. Cz. 37
Druzyna Górnika Radlin jako jedyna z nielicznych na Śląsku często jak na owe czasy, grała za granicą. Jak już wiemy sezon roku 1958 to awans (ostatni) Emmy do Ekstraklasy. Ale również fakt wyjazdu naszej drużyny do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR państwo istniejące w latach 1922 - 1991). Co nie dziwi, jak na panujący wtedy ustrój, gdzie kluby resortowe czyli robotnicze i górnicze, miały pełnić rolę piłkarskiego odpowiednika mocarza pracy i bohatera socjalizmu.
Niestety, na tą chwilę nie wiemy czy zespół Górnika zagrał jakiekolwiek spotkanie piłkarskie podczas tego dalekiego wyjazdu. Choć należy przypuszczać że tak prawdopodobnie było, jak zazwyczaj przy tego typu wojażach.
Mimo tego, śladem i pamiątką po tym wyjeździe jest zdjęcie z roku 1958, na którym widzimy witanych pilkarzy w garniturach i z bukietami kwiatów. Jak również piekny i wyjątkowy puchar (chromowany?) na którym wygrawerowany jest m.in. jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektonicznych kompleksu kremlowskiego - tzw. Baszta Spasska. Natomiast głowica pucharu zwieńczona jest godłem ZSRR. Czyli wizerunkiem (złotego) sierpa i młota w promieniach wschodzacego słońca i w obramowaniu z kłosów oraz piecioramiennej (czerwonej) gwiazdy.
 

Sponsorzy

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez:

ASPN GÓRNIK RADLIN

 

projekt i wykonanie: WS

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez: ASPN GÓRNIK RADLIN

projekt i wykonanie: WS