03 grudnia 2023

Ocalić od zapomnienia cz 39.

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA czyli Historia Emmy w wyjątkowych przedmiotach. Cz. 39
Rok 1959 oprócz ostatniego już sezonu w najwyższej klasie rozgrywek państwowych, przyniósł też inne ciekawe i znamienne dzisiaj wydarzenie. Otóż po 2 latach gry na sąsiednich boiskach (Rybnik, Pszów itd. o czym wspominaliśmy w Cz. 24 ,,Ocalić od zapomnienia..."), nasz zespół w końcu wrócił na własny wyremontowany stadion w Radlinie!
Na to doniosłe wydarzenie w dniu 15 Lipca 1959r. zaprosiliśmy zespół węgierski SZTÁLINVÁROSI KOHÁSZ S.E.
Zespół Sztálinvárosi powstał w roku 1952 w nowo wybudowanym przez komunistów mieście, które znajdowało się koło huty. Tak samo jak Nowa Huta w Krakowie. Stąd druga część nazwy Kohász, co znaczy właśnie hutnik. Klub miał siedzibę w liczącym niespełna 50 tyś. mieszkańców mieście Dunaújváros (w wolnym tłumaczeniu Dunajskie Nowe Miasto). W latach 50 nosiło nazwę Sztálinváros (Stalinogród) i jako reprezentant tego miasta grał wówczas klub. W późniejszych latach już jako Dunaújváros FC zdobył nawet Mistrzostwo Węgier (2000), Wicemistrzostwo (2001) i gra w Finale Pucharu Węgier (2002).
Niestety klub dopadły kłopoty finansowe i w roku 2009 został całkowicie rozwiązany.
Świetnym artefaktem po tym wygranym 1:0 przez Górnik meczu, jest plócienny proporzec w czerwono- białych klubowych barwach, obszyty żółtymi frendzlami. Na którym widzimy herb oraz ówczesną nazwę klubu.
Proprzec ten został swego czasu uratowany (jak wiele innych) przez Pana Adama Gomola za co serdecznie dziękujemy.
Oprac. M.P.
 

Sponsorzy

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez:

ASPN GÓRNIK RADLIN

 

projekt i wykonanie: WS

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez: ASPN GÓRNIK RADLIN

projekt i wykonanie: WS