17 stycznia 2024

Ocalić od zapomnienia cz 44

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA czyli Historia Emmy w wyjątkowych przedmiotach. Cz. 44
 
W połowie roku 1961 wszystkie Ligi polskie zaczęły grać systemem jesień - wiosna. W związku z tym, pierwszy sezon Górnika Radlin w ówczesnej Lidze Okręgowej roku 1961 (trzeci poziom krajowych rozgrywek), miał do rozegrania tylko jedną rundę mistrzostw (wiosenną), bez możliwości spotkań rewanżowych. Niestety, szok po spadku z II Ligi był na tyle mocny, że ten krótki sezon nie był dla nas szczególnie pomyślny i rozgrywki zakończyliśmy na 6 miejscu spośród 14 wystepujacych zespołów.
 
Wspomnieć również wypada iż przełom roku 1960/61 był o tyle znamienny dla naszego klubu, że powstała nowa sekcja - Sekcja Judo. I choć odnosiła ona niemałe sukcesy, funkcjonowała tylko do roku 1972.
Ciekawą pamiątką po tym ,,krótkim" piłkarskim sezonie 1961 jest wyjątkowe zdjęcie, ze spotkania Emmy z Ruch Radzionków w dniu 27.03.1961, wygranym przez nasz zespół 3:1 przy 3 tysięcznej publiczności. Fotografia jest o tyle ciekawa, że tuż za schodzącymi radlińskimi piłkarzami (E.Szmidt, J.Krawczyk, J.Hase, J.Konopka) widać naszą starą krytą trybunę! Trybuna ta stała od strony ul. Mariackiej (wówczas Lenina), mniej więcej w miejscu dzisiejszej wieży zegarowej. Za nią w tle, widzimy jeszcze starą zabudowę nieistniejących już ,,familoków", stojących w miejscu dzisiejszego osiedla Wieczorka. Przypomnieć należy, że w aktualnym roku 2024 rozpocznie się budowa nowej trybuny krytej, od strony ul. Odległej, tuż za boiskową zachodnią bramką.
Oprac. M.P.

Sponsorzy

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez:

ASPN GÓRNIK RADLIN

 

projekt i wykonanie: WS

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez: ASPN GÓRNIK RADLIN

projekt i wykonanie: WS