04 stycznia 2023

Ocalić od Zapomnienia cz.11

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA czyli Historia Emmy w wyjątkowych przedmiotach. Cz.11
 
 
,,OD SPORTOWCU OKRESU PROSTĚJOV" (Od sportowców z powiatu prościejowskiego) - taki napis umieszczono na proporcu okolicznościowym wręczonym drużynie ,,Błyskawicy" na jubileusz 25-lecia klubu, przez zaproszonego gościa z kraju ołomunieckiego.
ŠK Prostějov - czeski klub piłkarski, założony w 1904r., grający dzisiaj w II Lidze czeskiej. Mogący pochwalić się wicemistrzostwem Czechosłowacji w sezonie 1941/42, dwukrotnie z rzędu 3 miejscem (1935/36 i 1936/37) czy też finałem Pucharu Czech w roku 1940. W latach 1936 i 1937 klub grał w Pucharze Mitropa, gdzie w drugim przypadku odpadł dopiero w ćwierćfinale. Błękitno-biali (barwy klubu z Prostějova) w spotkaniu jubileuszowym które odbyło się 01.08.1948r. ulegli naszej Błyskawicy 1:3 na boisku Emmaplac.
 
Co do wykonania ww. pamiątkowego proporca, to zastosowano tu czerwoną satynę, a napis wykonano materiałem frotowym tzw. haft wypukły. Z drugiej strony widzimy wyszyty herb, liczącego 43 000 mieszkańców miasta.
 
Warto pamiętać że kiedyś (przed wojną czy też po niej), kluby piłkarskie nie produkowały tak popularnych dziś pamiątek klubowych. Wszelkie artefakty w postaci proporców, były zatem przygotowywane z myślą o konkretnych imprezach sportowych. Zazwyczaj wykonywały je manufaktury lub warsztaty krawieckie, często te same które szyły sztandary państwowe czy wojskowe. Proporce takie wręczano zatem wyłącznie na imprezach uznawanych za prestiżowe np. na meczach międzynarodowych czy turniejach z udziałem drużyn zagranicznych. Tym bardziej więc zachowane w dobrym stanie, należą do rzadkości i stanowią nie lada gratkę dla kolekcjonerów czy też samych zainteresowanych klubów.
 

 

Sponsorzy

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez:

ASPN GÓRNIK RADLIN

 

projekt i wykonanie: WS

Wszelkie prawa zastrzeżone Ⓒ w 2021 przez: ASPN GÓRNIK RADLIN

projekt i wykonanie: WS