27 lutego 2023

Ocalić od zapomnienia cz.13

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA czyli Historia Emmy w wyjątkowych przedmiotach. Cz. 13

W roku 1949, już po zmianie nazwy, GÓRNIK Radlin jest na tyle mocnym klubem że wygrywa swoją grupę Południową w II Lidze i ma spotkać się w finale o wejście do I Ligi, ze zwycięzcą grupy Północnej - ZKS Garbarnią Kraków.W pierwszym meczu, z dwóch które miały wyłonić zwycięzcę, Emma wygrała u siebie 4:2 przy 4 tyś. publiczności. Niestety, drugi rewanżowy mecz, Górnik przegrywa 2:0 na wyjeździe, przy wsparciu wielu radlińskich kibiców, którzy tego dnia wybrali się zorganizowanym przez klub ,,pociągiem popularnym" do Grodu Kraka.W związku z zaistniałą sytuacją, zdecydowano o rozegraniu ostatniego, trzeciego już meczu na neutralnym boisku Stali w Sosnowcu.Przy 10 tysięcznej widowni, po 90 minutach zażartej walki wynik brzmiał 2:2! I znowu kwestia mistrzostwa drugiej Ligi była otwarta. Trzeba było, zgodnie z przepisami, zarządzić dogrywkę 2x15 minut. Ten czas lepiej wykorzystał zespół Górnika, ustalając ostatecznie wynik na 4:3, będąc drużyną o lepszej kondycji i wytrzymałości nerwowej.Tym samym awansując po raz pierwszy w historii do najwyższej klasy rozgrywkowej!

Do awansu przyczynili się następujący pilkarze:Ernest Pojda, Edward Pytlik, Rudolf Bober, Stanisław Reichel, Eryk Grzegoszczyk, Gerard Kurzeja, Leopold Sauer, Józef Franke, Wojciech Szleger, Zygmunt Warzecha, Ignacy Dybała oraz Jerzy Zdrzałek, Paweł Wojak, Bogdan Majchrzak, Jan Ruda, Wilhelm Konopka.